لمینت دندان چیست؟    Dental Laminate

 یکی از مهمترین درمان های دندانپزشکی زیبایی، لامینت ونیرها هستند. لامینت(Laminate)  یا  ونیر (Veneer)  یک لایه بسیار نازک سرامیکی و یا کامپوزیتی است که روی سطح جلویی دندانها  باند می شود.

لامینت ها برای اصلاح  بدشکلی – بدرنگی – شکستگی – ترک خوردگی – ویا کجی دندانها ونیز برطرف کردن فاصله بین دندانها کاربرد دارند.

گاهی اوقات لمینت ها میتوانند جایگزین مناسبی برای درمان ارتودنسی نیز باشند و بعنوان درمان راحت تر و مطمئن تر و سریعتر و کم هزینه تری مورد استفاده قرار بگیرند.

لمینت دندان , کامپوزیت دندان ,  ونیر دندان , لامینت دندان ,

لمینت دندان, کامپوزیت دندان , لامینت دندان , لمینیت دندان , کامپوزیت دندان ,  ونیر دندان , کامپوزیت دندان

بطور کلی لامینت دندان به دو نوع تقسیم می شود:

1-  لمینت سرامیکی  (غیر مستقیم) indirect laminate

2-  لمینت کامپوزیتی  (مستقیم)  direct laminate

منظور از لمینت مستقیم این است که دندانپزشک لامینت کامپوزیت را مستقیم روی دندان شکل می دهد و با اشعه فیکس می کند و منظور از لمینت غیرمستقیم این است که پس از تراش و قالب گیری دندان توسط دندانپزشک، لمینت در لابراتوار ساخته می شود.

لمینت سرامیکی: 

لامینت سرامیکی یک لایه نازک حدود 1-2 میلیمتر  از جنس پرسلن یا همان چینی ویا سرامیکی خاصی می باشد  که پس از  تراش مختصر سطح جلویی دندان و قالب گیری توسط دندانپزشک، در لابراتوار ساخته شده سپس روی دندان چسبانده می شود.

لمینت کامپوزیتی: 

لامینت کامپوزیتی نیاز به قالب گیری و لابراتوار ندارد و حتی  نیاز به همان تراش مختصر دندان را هم ندارد و مستقیما کامپوزیت توسط دندانپزشک روی سطح مینای دندان بدون هیچگونه تراش، گذاشته شده، شکل داده می شود و با اشعه فیکس می شود. که این حتی می تواند به عنوان یک لایه محافظت کننده روی مینای دندان  در طول سالها  نقش مهمی ایفا کند.

به خصوص در مواردی که مینای دندان دچار مشکلاتی مثل ساییدگی، شکستگی، لب پریدگی، ترک های ریز و یا تحلیل می باشد ، لمینیت کامپوزیتی نه تنها هیچ آسیب و ضرری به مینای دندان نمی رساند بلکه به عنوان یک لایه محافظت کننده و پوشاننده روی مینای دندان بسیار مفید هم هست ضمن اینکه زیبایی بی نظیری هم ایجاد می کند.

البته در زیبایی و جلوه طبیعی  و طول عمر لامینیت ها،  تکنیک دقیق توسط دندانپزشک  ومواد مورد استفاده با کیفیت بالا، تاثیر بسزایی دارد.

به یک نمونه لمینت کامپوزیتی توجه کنید:

 لمینت دندان

در سمت راست تصویر، قبل از انجام درمان لمینت کامپوزیتی، به بد فرمی و بد رنگی دندانها و ناصافی لبه ها و نامرتبی دندان ها توجه کنید. در حالیکه در سمت چپ تصویر ملاحظه می کنید بعد از انجام  درمان لامینت کامپوزیتی، چه قدر دندانها صاف و خوش فرم و مرتب و خوش رنگ شده اند.

درخشندگی و جلوه دندانها در هنگام لبخند و حتی حین صحبت کردن فرد، کاملا چشمگیر است.

لمینت دندان , کامپوزیت دندان , لمینت دندان , لامینت دندان , لمینت دندان, کامپوزیت دندانلامینت دندان , لمینیت دندان , کامپوزیت دندان لمینت دندان , کامپوزیت دندان

این هم چند نمونه دیگر از لمینیت کامپوزیتی:

لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان , کامپوزیت دندان , لمینت دندان , لامینت دندان , لمینت دندان, کامپوزیت دندانلامینت دندان , لمینیت دندان , کامپوزیت دندان لمینت دندان , کامپوزیت دندان

نمونه عکس های دیگر لمینت های کامپوزیتی را، در گالری عکس لمینت مشاهده نمایید:

گالری عکس لمینت:

گالری عکس لمینیت

صفحه پرسش و پاسخ لمینت دندان را بخوانید:

پرسش و پاسخ لامینت دندان
Rating: 4.7/5. From 22 votes. Show votes.
Please wait...