ترمیم دندان

Dental Filling , Dental Restoration

خدمات دندانپزشکی ترمیمی شامل ترمیم و بازسازی دندانهای پوسیده یا شکسته شده و تأمین زیبایی و فانکشن آن می باشد .

ازانواع ترمیم دندان می توان:

ترمیم دندان با مواد غیر همرنگ ( آمالگام ) و

ترمیم دندان با مواد همرنگ (کامپوزیت و گلاس آیونومرها )

را نام برد که در یک جلسه دندان تراش خورده و در داخل حفره مواد ترمیمی گذاشته می شود .

ترمیم دندان با آمالگام :

ترمیم دندان
ترمیم دندان با آمالگام

معمول ترین و بیشترین ترمیم دندان را شامل می شود که بیش از یکصد سال قدمت دارد . آمالگام ملغمه ای است متشکل از عناصر نقره ، مس ، روی ، پلاتین و قلع که با درصدهای مختلف که با حضور و مخلوط شدن با جیوه خمیری نقره ای شکل و نرم ایجاد می کند که مدتی طول میکشد تا سفت و سخت گردد . بنابر تحقیقات انجام شده بخارات جیوه آزاد شده از ترمیمها درحد بسیار کم و بی ضرر می باشد .

فواید آمالگام : آمالگام ماده ای با دوام ، با کاربرد آسان ، مقاوم در مقابل سایش و نیروهای زیاد جویدن بوده که قابل اطمینان و بی خطر با عمری طولانی می باشد و بیشتر در دندانهای آسیا کاربرد وسیع دارد زمان انجام کار با آن نیز کمتر می باشد .

معایب آمالگام: به علت فلز بودن خاصیت رسانایی داشته و سرما و گرما را بیشتر از خود عبور می دهد . گذاشتن کف بندی و عایق در حفرات و تحریک نشدن دندان از این کار می کاهد . رنگ نقره ای و تیرۀ آمالگام در هنگام صحبت کردن و خندیدن ظاهری ناخوشایند دارد.

پرکردن دندان , کامپوزیت دندان

ترمیم دندان با کامپوزیت:

ترمیم دندان
ترمیم دندان با کامپوزیت

مواد کامپوزیتی از رزیتهای آکرلیک و همرنگ دندان ( در رنگهای مختلف ) ساخته شده که دوام و مقاومت آن در مقابل شکستگی ، فشارهای جویدن و سایش خوب ، اماکمتر از آمالگام است . بهمین علت حفره کمتر تراشیده میشود . دو نوع نوری و غیر نوری آن وجود دارد .

فواید کامپوزیت: کامپوزیتها بعلت همرنگ بودن برای دندانهای قدامی بالا و پایین و تأمین زیبایی ظاهری کاربرد وسیع دارد .

معایب کامپوزیت: حفرات کامپوزیتی بعلت دقت در تراش و خشک و تمیز کردن حفره در حین کار ، زمان و دقت بیشتری نسبت به آمالگام برای انجام کار لازم دارند مقاومت آن در سایش کمتر از آمالگام میباشد.

پرکردن دندان , کامپوزیت دندان

ترمیم کامپوزیت(همرنگ دندان) بدلیل زیبایی خوبی که دارد مورد استقبال زیادی واقع شده و بین بیماران طرفدار بسیار دارد. از آنجا که تکنیک ومراحل انجام آن حساستر است، نیاز به دقت و تبحر بیشتری توسط دندانپزشک دارد و مهمترین نکته این است که در جای مناسب از آن استفاده شود.

 

 

نمونه تعویض ترمیمهای آمالگام به کامپوزیت را در زیر مشاهده میکنید:

ترمیم دندان

ترمیم دندان

ترمیم دندان

ترمیم دندان

برای مشاهده صفحه طراحی لبخند و گالری عکس های لمینت، اینجا را ببینید:

اصلاح طرح لبخند
گالری عکس لمینت