حاملگی و دندانپزشکی

بهداشت دهان و دندان شما که بخش مهمی از سلامت کلی شماست و عادات خوب بهداشت دهان و دندان، نه تنها کمک به پیشگیری از مشکلات دهان و دندان در دوران بارداری می کند، بلکه بر سلامت جنین نیز تاثیر می گذارد.

 حاملگی و دندانپزشکی

رژیم غذایی در دوران بارداری و بهداشت دهان و دندان:

داشتن یک رژیم غذایی متعادل با مقدار صحیح از مواد غذایی، برای تغذیه شما و کودکتان لازم است. آنچه شما در طول نه ماه بارداری می خورید، بر رشد جنین به ویژه دندانها تاثیرگذار است.

دندان کودک شما بین ماه سوم و ششم بارداری شروع به رشد می کند، پس از این جهت مهم است که مقادیر کافی از مواد غذایی به خصوص کلسیم، پروتیین، فسفر و ویتامین های A و C و D را دریافت کنید.

اگر بین وعده های غذایی گرسنه شدید و میل به خوردن میان وعده های غذایی دارید، باید بدانید که میان وعده های حاوی کربوهیدرات می تواند باعث افزایش پوسیدگی دندان ها شود.

سعی کنید از میان وعده هایی که برای شما وکودکتان مغذی است از جمله میوه ها و سبزیجات خام  و محصولات لبنی استفاده کنید.    (به صفحه «ده خوراکی مفید برای دندانها» مراجعه کنید)

حاملگی و دندانپزشکی

مشکلات لثه و دندانها در دوران حاملگی:

در طول بارداری، سطح هورمون بدنتان، بطور قابل توجهی افزایش می یابد. التهاب لثه به ویژه در ماه هشتم بارداری ممکن است باعث شود لثه ها قرمز و پف کرده شود و یا موجب خون ریزی لثه به هنگام مسواک زدن شود. برای پیشگیری از ایجاد مشکل، شما باید دفعات مسواک زدن خود را بیشتر کنید.

تومور بارداری:

گاهی اوقات افزایش رشد بافت لثه در طول سه ماهه ی دوم ظاهر می شود که  تومور حاملگی  نامیده می شود. این رشد موضعی و تورم معمولا بین دندان هاست که به آسانی خونریزی می کند و با رنگ قرمز و سطحی شبیه توت مشخص هستند که اغلب پس از تولد نوزاد، با جراحی قابل برداشته شدن است.
حفظ سلامت دهان و دندان در دوران بارداری مهم است. اگر متوجه هر گونه تغییری در دهان خود در دوران بارداری شدید به دندانپزشک خود نشان دهید.

حاملگی و دندانپزشکی

زایمان زودرس ناشی از بیماری لثه :

بیماری های شدید لثه، ریسک زایمان زودرس را تا ۷ برابر افزایش می دهد و  در عین حال  باعث تولد نوزادان کم وزن می شود. پژوهش های انجام شده، بیانگر ارتباط بین بیماری های لثه و مسمومیت حاملگی در زنان باردار است.

اگر فرد پیش از بارداری بهداشت ضعیف دهان و دندان و مشکل التهاب لثه داشته باشد در دوران بارداری این مساله، به علت تغییرات هورمونی بدن  وخیم تر شده، بیماری لثه و بافت های دندان در وی ایجاد خواهد شد.

 حاملگی و دندانپزشکی

پیشگیری:

پیشگیری مهم ترین جنبه درمانی لثه و بافت های نگهدارنده دندان در دوران بارداری است.

برای پیشگیری از بروز مشکلات لثه و دندانها در دوران بارداری، دفعات مسواک زدن خود را بیشتر کنید، روش صحیح مسواک زدن و استفاده صحیح از نخ دندان را در طول روز فراموش نکنید.

(به صفحه «روش مسواک زدن» و صفحه«روش نخ دندان» مراجعه کنید)

وجود هرگونه مشکل دندانها و لثه ها از قبل از بارداری همچون التهاب و عفونت لثه ها ، جرم دندانها، پوسیدگی دندانها و… و عدم درمان آنها قبل از بارداری،  با توجه به تغییرات هورمونی در دوران بارداری، باعث می شود مشکلات قبلی چندین برابر شود و می تواند منجر به بروز مشکلات حاد و پیچیده ایی در دوران بارداری گردد.

حاملگی و دندانپزشکی

بنابراین ، توجه داشته باشید که :

مشاوره دندان پزشکی و معـاینه دقیــق دندان ها و لثه ها و اطمینان از درمان تمام مشکلات دهان و دندان، از قبیل پوسیدگی دندانها، التهاب لثـه ها، وجود جرم و غیره ، قبل از باردارشدن، بسیار ضروری است  تا در دوران بارداری باعث بروز مشکلات پیچیده تر و حادتر نگردد.

حاملگی و دندانپزشکی حاملگی و دندانپزشکی حاملگی و دندانپزشکی بارداری و دندانپزشکی بارداری و دندانپزشکی حاملگی و دندانپزشکی حاملگی و دندانپزشکی حاملگی و دندانپزشکی بارداری و دندانپزشکی بارداری و دندانپزشکی